סקירה ממזגת - תרגיל 3

הטקסטים נלקחו מתוך בחינת בגרות: הבנה, הבעה ולשון א', קיץ תשע"ו, מס' 011107 ,210
הרובוטים בוא יבואו
 מעובד על פי שכטר, א' (21 במאי 2015). איפה הרובוטים שהבטיחו לנו? TheMarker . 
אוחזר מ-http://www/themarker.co.il

בימינו השיח הציבורי והתקשורתי מאופיין בפחד גובר והולך מעלייתן של ְ "המכונות החכמות", משום שהן מְיַתְּרוֹת את הצורך בעובדים. 

כלכלנים, אנשי טכנולוגיה ועתידנים מזהירים מפני גלי אבטלה, ירידה בביטחון התעסוקתי, שחיקה בשכר ופגיעה באיכות החיים. לטענתם, כל אלה יהיו בקרוב מנת חלקנו בשל עלייתן של המכונות. 

בראש הקבוצה הזאת עומדים כלכלנים מאוניברסיטת אם-איי-טי (MIT) בארצות הברית הטוענים כי המהפכה הדיגיטלית מבטלת את מעמד הביניים, מחסלת משׂרוֹת יותר משהיא מייצרת, ומותירה אותנו עם שוק עבודה מקוטב. בשוק העבודה העתידי יהיה רוב של עניים — שעובדים בשכר נמוך או שהמקצועות שלהם נכחדו — ִבצדו תהיה אליטה, קבוצה קטנה של גאונים בתחום הטכנולוגיה, אשר יגרפו את כל הרווחים. 

טענות הכלכלנים זכו לחיזוק בעקבות מחקר שנערך בשנת 2013 באוניברסיטת אוקספורד באנגליה. במחקר הוסקו מסקנות עגומות בנוגע לשוק העבודה בעתיד: 47% משוק העבודה בארצות הברית עלול להיות לא רלוונטי. מספר הולך וגדל של משרות — רואי חשבון, מזכירוֹת, עוזרים משפטיים ופקידים — כולן בסכנה. 

האם תחזיות האימים האלה יתממשו? תלוי את מי שואלים. 

לדעת האופטימיסטים — המאמינים בכוחה של הטכנולוגיה לקדם את האנושות — בזכות הטכנולוגיות החדשות מספר המשרות שיתווספו יהיה גדול יותר ממספר המשרות שייעלמו, והטכנולוגיות האלה יובילו לשגשוג כלכלי חסר תקדים, כמו שעשו כל המהפכות בשלוש מאות השנים האחרונות. מהפכת ִהמחשוב יצרה יותר מ־ 1,500 סוגי משרות חדשים לגמרי מאז המצאת המחשב האישי. לדעת הפסימיסטים, האנושות ניצבת הפעם לפני אתגר שונה מן האתגרים שידעה בעבר: קצב השינוי הטכנולוגי הוא מהיר מכדי שהמין האנושי יוכל להסתגל אליו בלא התערבות מטעם ממשלות וארגונים, שתפקידם לזהות מראש את הסכנות.

בשנתיים האחרונות היה נדמה שקולותיהם של הפסימיסטים השתלטו על הדיון התקשורתי בנוגע לעתיד העבודה בעידן המכונות החכמות, וכתבות רבות שיש להן כותרות מבהילות כמו "הטכנולוגיה הורגת את מעמד הביניים" הציפו את אמצעי התקשורת. אולם גם אם נהיה אופטימיים יותר, וגם אם השינוי לא יהיה מהיר, אין כל ספק שהשינוי כבר מתרחש. השימוש בטכנולוגיות מחשב ואלקטרוניקה צפוי רק להתעצם בשנים הקרובות, ובעקבות זאת ייעלמו מקצועות מסוימים, כשם שבעקבות השימוש במכונית נעלם המקצוע נהג כרכרה. אמנם העידן הדיגיטלי מביא ִעמו ברכה לצרכנים, אך בטווח הארוך השינוי שהוא עושה לשוק העבודה ישפיע לרעה על מצבם של עובדים רבים, ומספרם של עובדים שמצבם רע רק ילך ויגדל. 

גם אם עדיין לא התממש סיוט "האבטלה הטכנולוגית", הרובוטים בוא יבואו, ומי שפרנסתו חשובה לו מומלץ שייערך לכך ויבחר כבר עכשיו במקצוע שסיכויי ההישרדות שלו גבוהים.

אחרי שהרובוטים ישלטו בשוק התעסוקה, במה ניתן יהיה לעבוד?
 מעובד על פי פישר, י' (17 באוגוסט 2014). אחרי שהרובוטים ישלטו בשוק התעסוקה, במה ניתן יהיה לעבוד? The Marker 
אוחזר מ- http://www.themarker.com

שוק העבודה העתידי צפוי להיות שונה בהרבה מהשוק שאנחנו מכירים כיום, ומקצועות רבים צפויים להיעלם — כך נטען במחקר שערך מכון פְּיוּ (pew) האמריקני. כבר היום מחשבים מסוגלים לבצע עבודות המאופיינות בפעולות שגרתיות שחוזרות על עצמן, אבל בעתיד הקרוב נראה כי הם יהיו מסוגלים לבצע פעולות מורכבות בהרבה. 

לפי נתוני מכון פְּיוּ, המקצוע בעל הסבירות הגבוהה ביותר להיעלם הוא הַגָּהָה 1 .אחריו ברשימה: מקריני סרטים, מודדים וקַצָּבִים. במקום החמישי ברשימה מדורג מקצוע המזכירוּת והקצרנות. גם חשָּׁבי שכר, כַּסְפָּרִים, קלדנים, רוקחים ורואי חשבון נמצאים בסכנה, והקופָּאים גם הם צפויים להיות מוחלפים במכונות. 

ברשימת המקצועות שצפויים דווקא להיות חשובים יותר בעשור הבא, כי מחשבים לא יוכלו להחליף את העובדים בהם — ספורטאים ומאמני ספורט, כַּבאים, אנשי פיקוח על תנועת רכבות, נהגי קטר, מדעני שימור, כרטיסנים, שוטרים ובלשים. גם תחום ההוראה צפוי שיישמר מעמדו. 

ההשלכות הכלכליות של השינויים בשוק התעסוקה יהיו נרחבות. 48% מן המומחים שנשאלו חזו כי עד שנת 2025 יוחלפו עובדים רבים ברובוטים או במחשבים מסוג כלשהו. בעקבות זאת יעלה מאוד שיעור האבטלה. לעומת זאת 52% מן המומחים טענו כי בשוק התעסוקה העולמי ייווצרו משׂרות יותר משיאבדו, כפי שהיה במהפכה התעשייתית, וכי בזכות החדשנות האנושית מקצועות שייכחדו בעוד קצת יותר מעשור יוחלפו במקצועות חדשים. 

הנתונים האלה מעוררים דאגה, מכיוון שבעבר השפיעו תהליכי אוטומציה2 בעיקר על עובדי "צווארון כחול"3 ,ובעתיד הקרוב הם ישפיעו גם על עובדי "צווארון לבן"4 .לפיכך, גם עובדים בעלי השכלה גבוהה, שזוכים כיום להצלחה בתחום התעסוקה ולמשכורות גבוהות, עלולים להיות מיותרים בתוך כמה שנים. לכן גם מערכת החינוך וגם מוסדות ההשכלה הגבוהה יידרשו להתאים את עצמם לשינוי בשוק התעסוקה העתידי, כדי להעניק לתלמידים של היום ִ יכולת להתמודד עמו.

1 הַגָּהָה — בדיקה מדוקדקת של דברי כתב ותיקון טעויות לפני הדפסתם הסופית.

2 אוטומציה — החלפת האדם במכונה: שימוש במכונות לביצוע פעולות שקודם לכן עשה אותם האדם, כדי להקל את העבודה.

3 עובדי "צווארון כחול" — כינוי לאנשים השייכים למעמד הפועלים, העוסקים בייצור ובמלאכת כפיים.

4 עובדי "צווארון לבן"— כינוי לאנשים השייכים למעמד הביניים, העוסקים בתחום ִהמנהל, המסחר והמקצועות החופשיים כגון עריכת דין ורפואה.

היכונו לעידן הרובוטים: שוק העבודה בדרך לטלטלה גדולה 
מעובד על פי פייננשל טיימס (6 באפריל 2015) היכונו לעידן הרובוטים: שוק העבודה בדרך לטלטלה גדולה. גלובס. אוחזר מ־http://www/globes.co.il  

החרדה מפני השינוי המהיר של עולם העבודה היא גדולה. איום האוטומציה  כבר אינו מוגבל לפסי ייצור, והוא מגיע גם אל המשרדים של אנשי "הצווארון הלבן". פחד כזה יכול להיות משַׁתק: מדוע לטרוח בפיתוח קריירה אם המקצוע שלך עלול להיעלם מחר? 

אנשי מקצוע שעוקבים אחר מגמות במקומות העבודה ממליצים כאן כיצד לפתח קריירה משגשגת, חסינה בפני העתיד. 

לְאריק בריניולפזון, פרופסור למנהל עסקים באוניברסיטת אם-איי-טי יש שלוש הצעות: ראשית, למדו תחומים שבני אדם טובים בהם יותר ממכונות, תחומים שנדרשים בהם יצירתיות ויָזמות, אבל גם כישורים בין־אישיים כמו מוטיבציה, כושר שכנוע, טיפוח ודאגה לזולת. שנית, ַאמצו למידה לאורך כל החיים. כישורים שיש להם ערך היום עלולים לאבד מערכם מחר, בגלל התקדמות הטכנולוגיה. שלישית, עשו מה שאתם אוהבים באמת. בעידן המכונות ההתנהלות ברוב השווקים תהיה מסוג: "הזוכה לוקח את הרוב", כלומר מעט אנשים בעלי כושר ביצוע גבוה יקבלו את רוב ההכנסות, תשומת הלב וההצלחה. קשה מאוד, אם לא בלתי אפשרי, להצטיין בלי לאהוב באמת את מה שאנחנו עושים. 

לינדה גראטון, פרופסור בבית הספר ִלמנהל עסקים בלונדון, אומרת כי קשה לתאר באור חיובי את עתיד התעסוקה, משום שהטכנולוגיה מתפתחת והיצע המשרות בדרגי הביניים ֵקטן. ההצעה שלה היא שכדאי ללמוד בלי הפוגה כדי לרכוש כישורים שצפוי שיהיו רבי ערך בעתיד. לדבריה, מבנה הקריירה בן שלושת השלבים — השכלה, עבודה, פרישה — כבר מיושן. "חכם הוא מי שרואה את הנולד ומוכן להתנסות בדברים חדשים", היא מציינת.

עידן הרובוטים  – סקירה ממזגת

על פי שלושת הטקסטים שקראת, כתוב סקירה ממזגת.  הצג את הבעיה הנדונה ואת הדרכים להתמודד עמה.

הקפד על דרכי מסירה מקובלות ועל אזכור מקורות המידע בגוף הסקירה ובסופה.

טקסט 1
טקסט 2
טקסט 3
הסקירה הממזגת: