סקירה ממזגת - תרגיל 2

הטקסטים נלקחו מתוך מבחן בגרות: הבנה, הבעה ולשון א', קיץ תשע"ה, מס' 011107 ,210
האנציקלופדיה הגדולה בהיסטוריה 
(מעובד על פי סימונייט טום  MIT Technology Review  [ב24 בנובמבר 2013]. "שקיעתה של ויקיפדיה". אלכסון. 
(http://alaxon.co.il/alearticle/ ּ אוחזר מ

האתר של האנציקלופדיה המקוונת "ויקיפדיה", המדורג שישי בעולם לפי מספר הכניסות, מתנהל שלא כמו האתרים האחרים שב"עשירייה הפותחת". קבוצת מתנדבים מנהלת אותו, ולא תאגיד מסחרי. לקבוצה זו אין מנהיג, וחבריה מכנים את עצמם בשמות בדויים. כאשר מתרחש אירוע שיש לו ערך חדשותי, בתוך שעות אחדות צצים בוויקיפדיה ערכים מפורטים ובעלי סימוכין מדויקים, והם מתעדכנים בכל דקה. מכיוון שאין עוד מקור מידע חופשי כמו ויקיפדיה, ּ שירותים מקוונים רבים מסתמכים עליה. אם תחפשו מידע בגוגל, תופנו לעתים קרובות לערכים שהמידע בהם נלקח מוויקיפדיה. ִ 

את ויקיפדיה השיקו ג'ימי ויילס ולארי סנגר בשנת 2001 .עם הזמן הם יצרו אנציקלופדיה מקוונת וחינמית המבוססת על הרעיון של שיתוף מידע למען הכלל, ובה כל אחד יכול להיות "עורך" (ויקיפד), כלומר לכתוב ערך או לשנות אותו. 

ההתלהבות מן הרעיון של "אנציקלופדיה שכל אחד יכול לערוך" הניבה בסוף השנה הראשונה של ויקיפדיה יותר מעשרים אלף ערכים בשמונה־עשרה שפות. במרוצת השנים שלאחר מכן יצרה קהילת החברים של ויקיפדיה את האנציקלופדיה הגדולה בהיסטוריה. הם ניסחו הנחיות לכתיבת ערכים ולתחזוקתם, ובחרו קבוצה קטנה של "מפעילי מערכת", עורכי־על שיש להם סמכויות מיוחדות כגון מחיקת ערכים או החרמה זמנית של עורכים. 

רבים לעגו למיזם ויקיפדיה והזדעזעו ממנו: אף על פי שעורכי ויקיפדיה אימצו בחום את התפיסה שאנציקלופדיה אמורה להיות סמכותית ומקיפה, הם זנחו שיטות עבודה המקובלות זה מאות שנים בהכנת אנציקלופדיות. על פי השיטות המקובלות, מומחים מן הדרגים האינטלקטואליים הרמים של החברה יוצרים רשימה של תכנים שכדאי לדעת, וכותבים את הערכים. בוויקיפדיה מומחים אינם מרבים להשתתף בכתיבת הערכים. למעשה, הכללים של ויקיפדיה מַרְפִּים את ידיהם מכיוון שהם יודעים שאת הערכים שהם כותבים אפשר לשכתב כמו כל ערך אחר. לעומת זאת פיתחו מייסדי ויקיפדיה את התפיסה שמאמרים צריכים להצטבר במהירות, בתקווה שבעתיד תכיל האנציקלופדיה ערכים על כל הנושאים בעולם, ובכך תצליח להגשים את שאיפת מייסדיה "לקבץ את כל הידע האנושי". 

 ההתקדמות הייתה מהירה. בסוף שנת 2005 היו בגרסה האנגלית בלבד כ־750,000 ערכים, והשימוש באתר נעשה לדבר שבשגרה. בזכות מחויבותה של ויקיפדיה לאפשר לכל אחד לכתוב ערכים, גם בעילום שם, הצטרפו רבים לקהילת העורכים של ויקיפדיה. אולם עדכונים רבים של ערכים היו מעשים של ונדליזם*. היו בהם מידע מסולף, הכפשות, הערות פוגעניות ועוד. בשנת 2006 התחילו מפעילי המערכת הוותיקים להרגיש כי בקרת האיכות נעשית בלתי אפשרית, וכי השליטה על הנעשה באתר חומקת מידיהם. 

התגובה לא איחרה לבוא. כדי להילחם בתופעות הוונדליזם הציגו מפעילי המערכת כלי עריכה חדשים. למשל נוצרה תוכנה שאפשרה להם לסקור במהירות שינויים אחרונים, לדחות אותם במקרה הצורך, ולנזוף בעורכים ה"עבריינים" בלחיצת עכבר אחת. האמצעים הנוקשים החדשים השיגו את מטרתם. הוונדליזם נבלם, וכמות המאמרים הפוגעניים פחתה. מספר הערכים בוויקיפדיה המשיך לצמוח, ואיכותם השתפרה. ויקיפדיה נהפכה לאתר אינטרנט מוביל. כיום יש בוויקיפדיה באנגלית 4.4 מיליון ערכים, ו־1.23 מיליון ערכים ב־286 שפות אחרות. 

אולם הכללים הנוקשים שתרמו להעלאת איכותה של האנציקלופדיה ּ המקוונת יצרו תופעת לוואי. עורכים חדשים שהצטרפו לקהילת ויקיפדיה, ומטבע הדברים עשו גם "טעויות של מתחילים", נדרסו תחת מכבש העריכה הנוקשה והבלתי אישי. הם החלו לנטוש את העריכה. מספר העורכים הפעילים בוויקיפדיה באנגלית, שהגיע בשנת 2007 לשיא של יותר מ־51,000 ירד בקיץ האחרון ל־31,000. 

קהילת ויקיפדיה בנתה משאב ידע ייחודי בתולדות הציביליזציה. התברר שוויקיפדיה היא יריב שקול לאנציקלופדיות המסורתיות, ואולי אף חזק מהן. אבל קהילה זו גם הקימה מחסומים שמרתיעים עורכים חדשים מלהצטרף אליה. נראה שעל אף הבעיות ויקיפדיה של היום תהיה האנציקלופדיה הטובה ביותר שתהיה לנו.

 * ונדליזם — גרימת נזק בזדון; השחתת דבר־מה ציבורי או פרטי.

ערכים עם ערך מפוקפק 
(מעובד על פי דוניבסקי אבינעם עידן [יוני 2013]. "ערכים עם ערך מפוקפק". מבט מל"מ, גיליון 66.
אוחזר מ־ https://haifa.marvel.ac.il/win-own/idan_avinoam.pdf)


ויקיפדיה מאפשרת לכל החפץ בכך לכתוב ערכים ולעדכנם, בלי קשר לידע ולהשכלה שיש לו. העורכים אפילו אינם חייבים להזדהות בשמם, ולפיכך רובם אנונימיים או משתמשים בשם בדוי. לכן הקוראים אינם יכולים להעריך את אמינות המידע על פי מומחיותם של העורכים, השתייכותם הארגונית, האינטרס העסקי שלהם או זיקתם הפוליטית. עורכי ויקיפדיה מצהירים בעצמם שהמידע המובא בה אינו בהכרח נכון: "דע שמידע המובא בוויקיפדיה עלול להיות לא ַ מדויק, מטעה, מסוכן או בלתי חוקי", וכן "חובה לבדוק ולאמת כל פרט מידע המובא בוויקיפדיה".

הקלות שבה אפשר לעדכן ערך בוויקיפדיה מאפשרת לבעלי אינטרסים  לכתוב ערכים שהמידע בהם מוּטֶה. כך למשל ויקיפדיה משמשת זירה לפעילות של מדינות וארגונים ואפילו של גופי מודיעין המקדמים את מטרותיהם באמצעות כתיבה מגמתית של ערכים.

ויקיפדיה משמשת גם מרחב לשיפור תדמית ולקידום יחסי ציבור. חברות יחסי ציבור מקדמות באמצעותה אינטרסים של גורמים עסקיים, פוליטיים ואחרים. יש חברות יחסי ציבור המציעות שירות של ניהול תדמית בתשלום, ולעתים מציינות בפירוש כי חלק מן השירות הוא "כתיבה ועריכה של אתרים בוויקיפדיה". דוגמה אופיינית לפעילותם היא הסרת פרטים מביכים מערכים על אודות אישי ציבור.

מחקרים שבדקו ערכים בוויקיפדיה בנושאים השנויים במחלוקת מצאו ערכים שאינם אמינים. זו הסיבה העיקרית שרבים מן המוסדות האקדמיים המובילים בחו"ל שוללים את השימוש בוויקיפדיה ככלי במחקר. למשל באוניברסיטת הרווארד שבארצות־הברית מזהירים מפני הבעייתיות בשימוש בוויקיפדיה. בישראל הגישה הביקורתית כלפי ויקיפדיה עדיין בחיתוליה, אך חיוני לנקוט גישה זו כדי להבטיח איזון בין ההתלהבות מוויקיפדיה, שהיא מקור מידע זמין, ובין ההכרה במגבלות האמינות שלה.

על חומותייך, ויקיפדיה, הצבתי שומרים
(מעובד על פי גורביץ יוסי [17 ביוני 2014]. "על חומותייך, ויקיפדיה, הצבתי שומרים".
כלכליסט. אוחזר מ־ www.calcalist.co.il/articles/internet)

ויקיפדיה כיום היא מקור עיקרי של ידע. יש אנשים המנצלים את השפעתה הרבה ומחבלים בערכים שונים בה. בעקבות זאת מפעילי המערכת של ויקיפדיה הבינו שבמקום לערוך ולהוסיף ידע הם נעשו ל"שומרי החומות".


בעיות קשות בתחום זה נוגעות לערכי ויקיפדיה העוסקים בחברות מסחריות. רבות מחברות אלה מוטרדות מן התדמית הציבורית שלהן, לכן הן שוכרות עורכים כדי שישפצו את הערכים שנכתבו עליהן בוויקיפדיה או יכתבו ערכים על  אודותיהן.


בוויקיפדיה כבר הבינו מזמן שזאת בעיה, ואחד המייסדים, ג'ימי ויילס, אף הציע לבטל את האפשרות שהעריכה תיעשה בידי כלל האוכלוסייה. ההצעה נדחתה בסופו של דבר. עם זה כעת ויקיפדיה משנה את הכללים שלה — היא דורשת מכל
אדם שמקבל כסף כדי לכתוב בה ערכים, לציין זאת, ומדגישה שעריכה כזו היא ֵעברה על החוק. ויקיפדיה עדיין לא מאיימת בתביעה, אך לא מן הנמנע שגם זה יקרה.

האינציקלופדיה הגדולה בעולם – ויקיפדיה – סקירה ממזגת

כתוב סקירה ממזגת על פי שלושת הטקסטים.
הצג את היתרונות ואת החסרונות של ויקיפדיה כמקור מידע עבור המשתמש בה.

יש להקפיד על דרכי מסירה מקובלות ועל אזכור מקורות המידע בגוף הסקירה ובסופה.

היתרונות
החסרונות
טקסט 1
טקסט 2
טקסט 3
הסקירה הממזגת: