מבחן 12

נגיף הקורונה: איך מונעים מגיפה?

מתוך: עידו קיפר, מכון דוידסון, 1.3.2020

פסקה א'

הדיווחים הראשונים הגיעו בסוף דצמבר 2019 מהעיר ווּהַאן בסין: נגיף חדש ומסתורי גורם לתסמינים דמויי שפעת. נגיפים אחראים לכמה מהמחלות הקטלניות ביותר שידעה האנושות, בהן אבעבועות שחורות, איידס, אבולה, וגם השפעת עצמה, שמגפות שלה קטלו בעבר מיליונים. אפשר להבין, אם כך, מדוע בכל פעם שמתגלה זן חדש של נגיף, הקהילה המדעית ממהרת לנסות להבין עד כמה הוא מסוכן לבני אדם, איך הוא מתפשט באוכלוסייה ובאיזו מהירות, ואיך אפשר להתגונן בפניו.

פסקה ב'

לאחר קביעת הרצף גנטי של הנגיף החדש גילו חוקרים שהוא שייך למשפחת הקורונה-וירוס. משפחה זו כוללת נגיפים מוכרים כמו ה"סארס" וקרוב משפחתו שנקרא "מרס-קוב". השם "קורונה", כתר, ניתן למשפחה בשל צורתם של הנגיפים כאשר מסתכלים עליהם במיקרוסקופ אלקטרוני. נגיפים ממשפחת הקורונה עוברים באוויר ופוגעים בדרכי הנשימה ובדרכי העיכול ברמות חומרה משתנות לפי הזנים השונים. הנגיף החדש, שקיבל את השם SARS-COV-2, נחשב לאלים יחסית וכבר גבה אלפי קורבנות ועשרות אלפים נדבקו תחילה בסין ואחר כך גם בשאר העולם. 

כמו כתרים מסביב. צילום צבוע במיקרוסקופ אלקטרונים של נגיפי קורונה | מקור: Science Photo Library

פסקה ג'

 

נכון להיום אין חיסון מאושר נגד נגיפים ממשפחת הקורונה, ולכן הדרך העיקרית למנוע מגיפה היא ללמוד כיצד להימנע מהדבקה. כדי לעשות זאת עלינו להבין באיזה אופן הנגיף מתפשט, ומה מקורו. הדיווחים הראשונים על תחלואה מהנגיף החדש הגיעו מעובדים ומהלקוחות של השוק המקומי שבו נמכרים בעיקר פירות ים, אך גם בשר של חיות משק, יונקי בר וזוחלים. המעבר מחיות אל בני אדם מתאפשר כנראה הודות לרצף מוטציות שעובר הנגיף שמאפשרות יצירת שרשרת הדבקה ממין אחד למין אחר. ככל הנראה הנגיף החל בעטלפים ומשם עבר לבעל חיים נוסף לפני שהדביק בני אדם.

פסקה ד'

הבנה טובה יותר של הנגיף ומקורו תוכל לעזור לנו למנוע מעבר נוסף מחיות אל בני אדם, אך גם זה לא בהכרח יעצור את המחלה. נכון להיום ידוע שהנגיף מסוגל לעבור גם בין בני אדם, ומקרי הדבקה מדווחים במדינות רבות בהן  ארצות הברית, איראן, אוסטרליה, צרפת, מדינות נוספות במזרח אסיה וכמובן גם בישראל.
בינתיים ממשיכים המאמצים לבלום את התפשטות הנגיף, בעיקר בעזרת מיגון פיזי.

עד שיימצא חיסון, ההגנה הטובה ביותר היא מניעת הדבקה. צעירות בווייטנאם עם מסכות פנים | צילום: Shutterstock

פסקה ה'

בארץ, משרד הבריאות מוציא עדכונים מדי יום בנוגע לאנשים שהגיעו ממדינות נגועות ובנוגע לתושבים שנדבקו והיכן שהו לפני שאובחנו כנשאים. במקביל, עובדים החוקרים על פיתוח טיפול וחיסון יעיל, אם כי לא סביר שיאושר כזה בחודשים הקרובים.